Jakie kompetencje posiada dobry konsultant ślubny?

Podsumowanie rozmowy z Marią Kwasek, konsultantką ślubną i stylistką w Studio Mody In Love (transmisja live dostępna w wydarzeniu FB)

Studio Mody In Love zajmuje się produkcją niepowtarzalnych sukien ślubnych i wizytowych. Kreatywny zespół specjalistów w dziedzinie projektowania, kroju, szycia oraz zdobienia plastycznego każdego dnia dokłada wszelkich starań, by stworzyć Twoją wymarzoną suknię. Każda z sukni stworzonych w Studio Mody In Love odzwierciedla perfekcjonizm, misterną pracę i serce włożone w spersonalizowany projekt. Studio Mody In Love to polski producent sukni ślubnych. Zespół In Love na co dzień projektuje, szyje zarówno suknie ślubne, jak i wizytowe do salonów partnerskich w Polsce. In Love odpowiada także za projektowanie sukni ślubnych dla przyszłych Pań Młodych według wzorów dostępnych z sezonowej kolekcji lub wzorując się na indywidualnych projektach Klienteli.

Konsultant ślubny – krótki opis stanowiska

Konsultant ślubny odpowiada za wizerunek marki, szeroko pojęty marketing, współpracę z salonami, kontakt z klientem, projektowanie sukien oraz pomoc w realizacji sukni poprzez zdobienie plastyczne.  Konsultant przygotowuje również suknie do odbioru, dobiera odpowiednie tkaniny, dodatki, doradza klientom indywidualnym oraz klientom hurtowym. 

Jakie kompetencje posiada konsultant ślubny?

Konsultant ślubny to serdeczny przyjaciel Panny Młodej. To osoba, która pomoże, szczerze doradzi, rozwieje wszelkie wątpliwości oraz znajdzie rozwiązanie problemu. Dobry Konsultant Ślubny posiada umiejętność przestrzennego widzenia, jest osobą z wysoką kulturą osobistą, budzi zaufanie, jest otwarty, pełen pasji, profesjonalny – zna się na swojej pracy. Konsultant w czasie pracy kieruje się dobrem klienta i jest odporny na sytuacje stresowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyszłe Panny Młode różnie reagują w czasie przygotowań do ślubu. 

Konsultant ślubny posiada silnie rozwinięte umiejętności interpersonalne, jest elastyczny i gotów na wszystko. Załóżmy, że posiadam większość z wymienionych cech.
Jakie są dalsze kroki, w jaki sposób mogę zostać konsultantem?

Aby zostać konsultantem, przede wszystkim trzeba interesować się bieżącymi trendami i złożyć CV do salonu ślubnego. Świetnie jeśli kandydat ukończył szkołę/kurs projektowania ubioru/mody lub posiada umiejętności przeszycia. Otóż pracę konsultanta w większości zdobywa się poprzez doświadczenie. W okresie letnim, kiedy pracy jest najwięcej w salonach ślubnych, warto udać się na zarówno płatny, jak i bezpłatny staż by, sprawdzić, czy praca w tym charakterze jest skrojona na miarę naszych możliwości. 

Praca konsultanta ślubnego to także praca, która wymaga praktycznej znajomości podstaw kroju i szycia. Nie trzeba być wykwalifikowaną krawcową, lecz trzeba mieć ogólne pojęcie o tym, w jaki sposób sukienka jest skrojona, następnie co można w niej zmienić. Klientki często pytają o to, czy mogą wyciąć tył, czy dorobić tren dlatego też wiedza na ten temat jest szalenie ważna. 

Jakimi wartościami się kierujesz zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Czego oczekujesz od swoich współpracowników?

Zaangażowania, lojalności, dokładności, kreatywności, umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności, przede wszystkim umiejętności pracy w stresujących warunkach, wywiązywania się z powierzonych im zadań i ustalonego wcześniej kodeksu honorowego. Zdarza się tak, że przy dużej ilości zleceń w sezonie, kiedy gonią nas terminy cały zespół musi być zwarty i gotowy, by pomagać sobie wzajemnie. 

W grę wchodzą także uczciwość, prawdomówność, empatia, autentyczność, kierowanie się dobrem klientów. Aby wystarczająco zrozumieć sytuację klientów, na wstępie znajomości przeprowadzam z nimi kluczową rozmowę. To bardzo ważny moment, by poznać gust, marzenia czy też drzemiące w kliencie wątpliwości. Dla mnie bardzo ważna jest zdrowa relacja z klientem, uważam, że wtedy dwóm stronom pracuje się łatwiej i przyjemniej. Pamiętajmy o tym, że każda z klientek chce wyglądać pięknie w dniu swojego ślubu, to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe i poprzez wywiad, dobranie odpowiednich proporcji, tkanin i dodatków wywołuję efekt WOW.  

To zasługa tego, że staram się być elastyczna, czyli odnoszę się do każdej z klientek indywidualnie, słucham, ale też precyzyjnie wyrażam swoją opinię i zdanie. Według mnie szczerość jest bardzo ważna na tym stanowisku i świadczy o odpowiedzialności. 

Czy w swojej pracy spotkałaś się kiedykolwiek z patową sytuacją? Jakie są blaski i cienie bycia konsultantką?

W swojej pracy nie miałam zbyt wielu sytuacji podbramkowych, do tej pory sprawnie wywiązujemy się z naszej pracy. Zdarzało się natomiast tak, że przewoźnicy, kurierzy nie dostarczali przesyłki na czas. Przymiarki musiały być przesunięte nawet o kilka dni, natomiast zawsze był to czas kiedy było to możliwe i Panie spokojnie odbierały sobie suknie sporo czasu przed ślubem. Praca konsultantki to praca w usługach, bezpośrednio z klientem. Trzeba go lubić, podejść do swojej pracy tak, jakby ta suknia była wybierana dla nas samych. Czasem spotykamy się nie tylko z samą Panną Młodą, ale także z jej rodziną i przyjaciółmi. Bardzo często musimy uzbroić się w cierpliwość, rozwiać wszelkie wątpliwości, doradzić pod względem i wyglądu i komfortu noszenia sukni. Blaskami na pewno są wdzięczność, nowe przyjaźnie, kontakty. Zdarza się, że Panie Młode odwdzięczają się spersonalizowanym prezentem, uśmiechem, łzami wzruszenia. 

Jeśli zdecydujesz się na pracę w charakterze konsultanta ślubnego, to musisz mieć na uwadze przede wszystkim to, że jako osoba zapisujesz się w czyjejś historii, poniekąd ją tworząc, więc trzeba dać z siebie wszystko, by Panna Młoda spełniła swoje marzenie. Bywa tak, że Klientka wybiera sukienkę 2-3 godziny i nieważne czy jesteś zmęczona, czy właśnie się z kimś posprzeczałaś, albo bolą Cię nogi (przy okazji pracując w salonie, trzeba mieć wygodne buty) musisz poświęcić jej czas i pamiętać o tym, że ona przyszła tu pierwszy raz, pierwszy raz wybiera sukienkę i potrzebuje Twojej pomocy i wsparcia. To nie jest zakup nowych dżinsów. Pamiętaj również o tym, by nie planować wakacji latem.

W jaki sposób Marysia przygotowuje się do rekrutacji? Czego na rozmowie kwalifikacyjnej może spodziewać się kandydat? Jaka forma CV najbardziej ją satysfakcjonuję? Jakie punkty w CV bierze pod uwagę?

Na nurtujące Cię pytania odpowiadamy podczas wtorkowej transmisji live.
https://www.facebook.com/justynapytko.jp/videos/704453556675559/

Jeśli masz dodatkowe pytania skontaktuj się z nami za pośrednictwem messengera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *