“Jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem.” – Z. Ziglar

Szukałam odpowiednich słów, by nadać temu artykułowi konkretny tytuł. Uważam, że lepiej trafić nie mogłam. Zig Ziglar wygrał powyższym cytatem i śmiało mogę stwierdzić, że w przypadku tego wpisu to strzał w dziesiątkę. Często pytacie mnie jak zarządzać sobą w czasie. Nie ma na to złotej rady, ale za to istnieje mnóstwo narzędzi, metod i sposobów na to, byś mogła zwiększyć swoją produktywność. Dziś przedstawię Ci jeden z moich ulubionych sposobów. Postaram się go omówić na aktualnym przykładzie. 

S.M.A.R.T. to jeden ze sposobów formułowania celów, który zwiększa szansę na ich realizację. To równocześnie akronim 5 wyrazów opisujący pięć cech „mądrego planu”.

S, Sprecyzowany –  powinniśmy jasno wiedzieć, czego cel dotyczy i co chcemy osiągnąć. Cel musi być określony w sposób konkretny i jednoznaczny, niepozostawiający miejsca na dowolność interpretacji. 

Moim celem jest pomagać kobietom w znalezieniu pracy skrojonej na miarę ich potrzeb. Co więcej, moją misją jest przygotowanie zarówno rekruterów, jak i kandydatów do asertywnej, a także konstruktywnej komunikacji w procesach rekrutacyjnych. Metaforycznie buduję „most” między aplikującymi a rekrutującymi. Cel na pierwszy rzut oka wydaje się być jasno sprecyzowany, ale przy głębszej analizie taki nie jest. W związku, z czym muszę zastanowić się jakie kroki zbliżają mnie do wyznaczonego sobie celu. Co ważne muszę go sprecyzować tak, by nie pozostawić miejsca na dowolność interpretacji. W pierwszej fazie zbadałam rynek, zapotrzebowanie, przeprowadziłam setki rozmów kwalifikacyjnych. Okazało się, że większość osób boi się rozmów o pracę, nie zna swoich talentów, nie wie, od czego rozpocząć poszukiwania pracy, ani też nie ma pojęcia co, gdzie i kiedy chce robić. W związku, z czym postanowiłam założyć grupę Skoordynowana (konkret), której celem jest edukacja oraz przygotowanie kobiet na rozmowę kwalifikacyjną czy też do poszukiwania pracy (konkret). Jest to zamknięta grupa wsparcia. W ramach edukacji w grupie cyklicznie w każdy wtorek o godz. 20:00 będą odbywać się rozmowy na żywo z różnych branż, by ich przedstawiciele mogli opowiedzieć o specyfice ich pracy, na co zwracają uwagę, przeglądając CV oraz informację, w jaki sposób przygotowują się na wywiad z kandydatem, a także zdradzają sekret na temat tego, czego kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej może się spodziewać (konkret). Zatem moim celem jest to, aby przekaz był skuteczny (1), miał wartość merytoryczną (2) i dotarł do jak największej publiczności (3), by zwiększyć jej świadomość nt. rozmów kwalifikacyjnych.

M, Mierzalny – dobrze określony cel powinien dawać możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji. Ważne jest to, byśmy mieli  jasność co do tego, po czym poznamy, że cel został osiągnięty. 

Cel (1 i 2) określi liczba zatrudnienia. Otóż pierwsza transmisja live to rozmowa z Anną Stęrzewską, właścicielką firmy Nauka Marzeń. W rozmowie słuchacz dowie się, m.in. Co trzeba zrobić, żeby zostać korepetytorem? Jakie kompetencje, predyspozycje ma dobry korepetytor? Z jaką podbramkową sytuacją w swojej pracy spotkała się Ania? Jakie są blaski i cienie bycia korepetytorem? W jaki sposób Ania przygotowuje się do rekrutacji? Czego na rozmowie kwalifikacyjnej mogą spodziewać się jej potencjalni współpracownicy? Jeśli ktoś po transmisji Live nawiąże lukratywną współpracę z Anią to znak, że transmisja była zarówno skuteczna, jak i  sensowna. Co więcej, komentarze słuchających, ich konstruktywny feedback pozwoli nam zmierzyć poziom merytoryczny przeprowadzonego wywiadu. 

Cel 3 zauważymy po liczbach udostępnień, aktywności, reakcji, komentarzy, wyświetleń itp. 

A, Atrakcyjny – to punkt mówiący o źródłach motywacji do realizacji celu. Atrakcyjny cel to taki, który niesie wyzwanie. Określenie atrakcyjności celu to odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcę zrealizować taki, a nie inny cel? Pomocne jest zrobienie tabeli zysków i strat związanych z realizacją celu lub z jego niezrealizowaniem.

Prowadzenie grupy oraz przełamanie lodów, by nagrywać dla Ciebie transmisję live, jest dla mnie atrakcyjny, ponieważ to aktywność mieszcząca się w ramach mojej życiowej misji. Pracuje jako rekruter i bywają momenty, w których zarówno koledzy tudzież koleżanki z branży, jak i kandydaci nie okazują sobie wzajemnego szacunku, co gorsza nie szanują swojego czasu. Dlatego też chciałabym te „bugi” zminimalizować, by móc przyczynić się do poprawienia relacji na poziomie aplikant – rekruter czy rekruter-pracodawca/klient (zysk). Oczywiście z moim działaniem wiąże się ryzyko, które może przybrać formę hejtu czy sfrustrowania jednej ze stron co może spowodować (strata)

R., Realistyczny – czyli cel możliwy do osiągnięcia. Najważniejsze jest tu określenie, czy mam czas i zasoby na jego realizację. Jeśli postanowię przebiec maraton, to potrzebuję czasu na regularne treningi, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Jeśli chcę odłożyć 10000 złotych na wakacje w Japonii, to potrzebuję zarabiać i planować swoje wydatki na tyle dobrze, aby jakaś suma zostawała mi na koniec miesiąca. 

Cel jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia. Owszem wymaga on sporo pracy, determinacji, a także systematyczności (przede wszystkim systematyczności). Dlatego też, w każdą środę o godz. 22:00 pojawia się wpis na blogu, a od 23 lipca 2019 w każdy wtorek na grupie Skoordynowana pojawia się LIVE (mam czas i mam zasoby – facebook). 

T, Terminowy – ustalenie terminu, w którym chcemy zrealizować postawiony sobie cel, zwiększa mobilizację do działania. Bez tego łatwo wpaść w pułapkę odkładania realizacji celu na później.

Każdy wtorek o godz. 20:00 Live na grupie Skoordynowana
W każdą środę o godz. 22:00 wpis na blogu www.justynapytko.pl

Jest to publiczna deklaracja, więc nie mogę zawieść ani Ciebie, ani mnie. Zwłaszcza że cel jest szczytny! 

Mam nadzieję, że udało mi się jasno i dość „smartnie” przedstawić metodę SMART. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu. Wkrótce wrzucę kolejny “smartny” przykład odnosząc się do obrony mojej pracy magisterskiej ;)

Zapraszam Cię także do zaczerpnięcia inspiracji i odwiedzenia Kobiet, które są fantastyczne w planowaniu, organizacji i zarządzaniu sobą w czasie:

Kamila Rowińska, 7 złotych zasad zarządzania sobą w czasie
Kamila Rowińska, Dziennik coachingowy
Aleksandra Budzyńska, Pani Swojego Czasu
Alina Szklarska, Design Your Life

One thought on ““Jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem.” – Z. Ziglar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *