Zmiana ról: teraz Ty Przepytaj Rekrutera

“Odpowiedziałbym na każde pytanie, Hannah. Ale nigdy żadnego nie zadałaś.”Jay Asher, Trzynaście powodów

Czy wiesz, że w roli Rekrutera również zdarza mi się główkować nad tym, co “siedzi w głowie Kandydata” kiedy siedzi naprzeciwko mnie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Nierzadko nurtują mnie pytania typu, Czy jest w pełni zainteresowany/zainteresowana tym, z czym się będziesz mierzył/mierzyła na nowym stanowisku pracy? Czy po prostu szuka jakiejkolwiek, (byle dobrze płatnej) pracy w jakiejkolwiek organizacji?

Prawdopodobnie nie zaskoczy Cię informacja, że rozmowa kwalifikacyjna najczęściej trwa od 30 do 60 minut w zależności od etapu procesu rekrutacyjnego (o poszczególnych etapach rekrutacji opowiem Wam w kolejnym wpisie) Tymczasem skupmy się na standardowej rozmowie z Rekruterem, która wygląda mniej więcej tak:

  1. Wprowadzenie
  2. Rozwinięcie
  3. Pytania do Kandydata (80%) example
  4. Pytania do Rekrutera (20%)
  5. Podsumowanie

Czy czwarty punkt agendy spotkania brzmi dla Ciebie znajomo? Mam nadzieję, że tak, ponieważ osoby, które nie mają żadnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pozostawiają po sobie pewien niedosyt. Jeśli pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz pytanie „Czy Pan/Pani ma jakieś pytania?”. To wiedz, że to bardzo ważny moment, w którym możesz na chwilę odwrócić role. Jest to również doskonała okazja, by pokazać swoje szczere zainteresowanie firmą. To chwila prawdy, czyli moment, w którym możesz zwiększyć szanse otrzymania oferty pracy (lub zmniejszyć swój zapał). Czasem zdarza się tak, że poprzez pytania, które kandydat kieruje do rekrutera, można dowiedzieć się więcej o wiedzy, jaką kandydat posiada, niż przez bezpośrednie pytania do niego. Prawidłowo zadane pytania mówią o tym: do czego kandydat dąży? Jaki kierunek rozwoju obrał? Jakimi technologiami się interesuje? Co chciałby robić? Z jakimi ludźmi lubi pracować? Czego oczekuję od pracodawcy? Czego szuka? Co jest dla niego ważne…

Uważam, że pytania do rekrutera eliminują wszelkie niejasności związane m.in. z warunkami umowy, wynagrodzeniem, obowiązkami – te kwestie najlepiej zweryfikować najdokładniej jak to tylko możliwe podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, frustracji czy rozczarowań.

Rekruter w tym procesie odgrywa ważną rolę, aczkolwiek pamiętaj, że ten “ogarniacz” podobnie jak i Ty ma prawo do pomyłki, więc może się zdarzyć, że coś niefortunnie umknie jego uwadze i zupełnie nieświadomie zapomni Cię o czymś poinformować. Tak więc miej się na baczności, bierz sprawy w swoje ręce i dopytaj o to, co najbardziej Cię interesuje, zamiast obarczać Rekrutera o niedopowiedzenia. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną jak spotkanie biznesowe :)

Do dzieła! Masz 5 – 10 minut. Przepytaj Rekrutera

Jesteś osobą ambitną i chcesz mieć plan na siebie, więc śmiało zapytaj  Jakie możliwości rozwoju daje firma? Nie każda organizacja stawia na rozwój pracownika na podstawie okresowej oceny kompetencji i realizacji celów. Zapytaj o to, Jak wygląda program mentoringowy? Oraz o to, Jakie stosują metody graduacji?. Dowiedz się również kto i w odniesieniu do czego podejmuje decyzję o awansie, czy są to awanse poziome, czy pionowe. Czy firma doskonali techniczne umiejętności poprzez cykl szkoleń i egzaminy wewnętrzne? Zbadaj czy ścieżka kariery w firmie, do której aplikowałeś/ aplikowałaś, jest na tyle atrakcyjna dla Ciebie, by pozwolić Ci na długi i stabilny rozwój w tej firmie.

Zaprezentuj się jako osoba zaangażowana i interesująca! W przyszłości, nawiązując współpracę z poszczególnym przedsiębiorstwem, będziesz uczestniczył/ uczestniczyła w zmaganiach się z jego wyzwaniami, dlatego też warto, abyś miał/ miała wiedzę już od samego początku, na co stawia dana organizacja. Zorientuj się nieco w sytuacji firmy, jej kierunkach rozwoju i wyzwaniach. Jakie największe wyzwania obecnie stoją przed Państwa firmą?

Jaki jest Państwa ideał pracownika, kogo szukacie do zespołu? By sprawdzić, czy pasujesz kulturowo do zespołu, zorientuj się jakimi wartościami kieruje się firma i jakich cech szuka. Niemal każde przedsiębiorstwo posiada wartości i zbiór kompetencji wspólnych dla wszystkich pracowników. Szczera rozmowa kulturowa pozwoli obu stronom podjąć właściwą decyzję o współpracy. Wyobraź sobie, że dołączyłeś do grupy składającej się z „żywych dusz” towarzystwa lubiących opowiadać sobie dowcipy w trakcie pracy i śmiać się do rozpuku podczas gdy Ty uwielbiasz ciszę i spokój. Zapytaj również o to, Jak będą wyglądały warunki pracy? Uwierz mi, że dla wielu osób jest ważne czy będą siedzieć na tzw. open space, czy w pokoju. Dopytaj zatem, jak wygląda biuro i czy jest tzw. hot desk, czyli konieczność szukania sobie biurka co jakiś czas. Przed zadaniem tych pytań Rekruterowi zadaj podobne pytania sobie – jakie jest dla mnie najdogodniejsze środowisko pracy? Im więcej zadasz pytań, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że unikniesz frustracji. Będziesz gotów na wszystko i nie zdziwi Cię fakt, że w firmie nie ma np. okien, krzeseł, prywatnego masażysty, automatu z kawą czy też płatków owsianych :)

Marzeniem większości pracodawców (choć zdaję sobie z tego sprawę, że trudno Wam w to uwierzyć)  jest to, abyś czuł się dobrze w swoim zespole i nawiązywał dobre relacje ze współpracownikami. Jaka atmosfera panuje w firmie? Lubisz biegać i chciałbyś zmotywować do biegania kolegów z pracy? Skąd wiesz, może akurat firma organizuje cykliczne wyjazdy integracyjne i bierze udział w sezonowych zawodach sportowych na przykład tj. Business Run? Jesteś molem książkowych i kierujesz się twardą zasadą, „Nie czytasz… nie będę z tobą gadać” To ogromnie ucieszy Cię informacja, że firma posiada własną bibliotekę i klub czytelniczy :) – być może ta informacja przeważy jedną z szal UWAGI Twojego zainteresowania.

Jeśli to, co masz na sobie, również wpływa na Twój komfort w pracy, koniecznie zapytaj rekrutera o to, Jaki panuje w firmie dress code? Mnie jako zagorzałego nonkonformistę uwiera jednakowy uniform więc jeśli nie lubisz fartuszków lub kołnierza zapiętego pod szyją to dzięki temu pytaniu unikniesz dyskomfortu i krępującej sytuacji, w której w pierwszy dzień pracy szef poprosi, byś założył na siebie kostium różowej pantery (a Ty masz uczulenie na każdy odcień różu).

Czy macie Państwo w firmie elastyczne godziny pracy? Jakie są możliwości pracy zdalnej? Według mnie to pytanie jest dość ważne w kontekście organizacji czasu. Niemal każdy pracodawca rozumie i szanuje, że każdy pracownik łączy pracę z życiem osobistym i chce mieć w nim miejsce zarówno na odpoczynek, jak i realizację pasji. Być może jesteś studentem i chciałbyś połączyć doświadczenie zawodowe z nauką? Są stanowiska, na których istnieje możliwość tzw. home office, więc warto się w tej kwestii zorientować, ponieważ każdemu przynajmniej raz na jakiś czas marzy się praca w domowym zaciszu. Nie zawsze trzeba wykonywać pracę w biurze, aby była dobrze i efektywnie wykonana. To tak jak ze spotkaniami, które mogłyby być wiadomością elektroniczną! :)

Jeśli interesuje Cię co jeszcze poza pensją podstawową, oferuje pracodawca, to oczywiście warto dopytać, ponieważ da Ci to pełen obraz wyposażenia pracownika na stanowisku, na jakie aplikujesz, a czasem pomoże w dokonaniu wyboru między z pozoru podobnymi ofertami. Nie wahaj się zapytać o to, Jakie są w firmie benefity pozapłacowe?

Jak przebiega proces rekrutacji i kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi? Zdarza się tak, że wielu kandydatów bierze udział w kilku procesach rekrutacyjnych równolegle. Dlatego też ważne jest, abyś wiedział, na jakim etapie jesteś w każdym z nich, prawda? :) W każdej firmie proces rekrutacji powinien być jasno określony – każdy kandydat powinien być na bieżąco informowany na temat każdego z etapów.

To tylko przykładowe pytania, które warto zadać. Oczywiście możesz zapytać, o cokolwiek chcesz (o ile to ma związek z ofertą, środowiskiem pracy, firmą i jej profilem działalności ;) ja podczas swoich rozmów pytam również o pakiet szkoleń, o możliwość udziału w konferencjach oraz o delegację biznesowe. Komponuję również pytania, bazując na wiadomościach od rekrutera i przesłanej oferty pracy. Przed rozmową zapisuje pytania w notesie i uważnie kontroluje by to, co ma dla mnie znaczenie nie umknęło mojej uwadze :)

Dlaczego pytania do Rekrutera są ważne? Bo nikt lepiej niż Ty sam nie wie, czego oczekujesz od miejsca pracy i przyszłego pracodawcy. W trakcie poszukiwania pracy określ swoje priorytety. :) Odpowiedz sobie na pytanie: Co jest dla Ciebie ważne, co jesteś w stanie zaakceptować, a co dla Ciebie nie ma żadnego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *