Rozmowa kwalifikacyjna

Jakich pytań możesz się spodziewać?

Zanim zaczęłam pracę w dziale rekrutacji, często zastanawiałam się, co siedzi w głowach Rekruterów z działu HR.

Przysłuchując się ich pytaniom, odnosiłam wrażenie “OMG” splątane z „WTF”. Obecnie, z upływem czasu, m.in. z ilości odbytych rozmów w innej roli (po drugiej stronie mocy), doszłam do wniosku, że to ma sens, a przynajmniej spora ich część ma sens. Oczywiście, że nie mam tutaj na myśli „klasycznych” pytań typu ”Gdzie widzisz siebie za 5 lat”. Statystyki mówią, że ok. 75% pytań zadawanych kandydatom w trakcie rozmowy o pracę można przewidzieć. Co prawda trendy w rekrutacji się zmieniają, rekruterzy są bardziej kreatywni. Aczkolwiek warto mieć w głowie odpowiedzi na poniższe pytania, które niemalże każdy rekruter ma wpisane do swojego katalogu pytań obowiązkowych.

W tym artykule nie znajdziecie złotego środka na to, jak przygotować się do rozmowy o pracę. W poprzednim wpisie pt. „Czy istnieje przepis na sukces? Czy warto się rozwijać” wspominałam, że dopasowanie kulturowe w długoterminowej relacji z pracodawcą jest bardzo ważne. Wciąż podtrzymuje to stanowisko. Oto podstawowy zestaw pytań, jakich możesz spodziewać się podczas kulturowej rozmowy kwalifikacyjnej.

Zmiana pracy

Etyka mojej pracy nie pozwala mi na „wiercenie dziury w Twoim brzuchu” – mam tutaj głównie na myśli wchodzenie w szczegóły relacji  „obecny pracodawca – pracownik”. Jednak podczas spotkania rekrutacyjnego będę starać się wybadać powody Twojej rezygnacji z dotychczasowego miejsca pracy. Ta wiedza pozwoli mi ocenić, czy zjawiska, o których wspominasz, mogą wystąpić również w firmie, do której aplikujesz. Zadaniem Rekrutera transparentność. Dwa słowa: Bądź szczery z samym sobą i z nami Rekruterami. Jeśli powodem Twojego odejścia z dotychczasowej pracy jest brak rozwoju to czy warto na własne życzenie wpadać z deszczu pod rynnę? Jeśli przyczyną Twojego odejścia jest przestój w projekcie, a Ty jesteś proaktywny i Twoje drugie imię to Inicjatywa – podkreśl to. Jeśli motywacją do zmiany pracy jest potrzeba możliwości awansu, rozwoju, zapotrzebowanie na wyższe wynagrodzenie to też możesz to uzasadnić. Jeśli Twoja odpowiedź spowoduje, że tym razem Twoja kandydatura zostanie odrzucona, to być może uchroni Cię przed popełnieniem błędu.

Zastanów się, czy o byłym pracodawcy wyrażasz się z szacunkiem? Narzekanie i dosadne wytykanie błędów oddalają Cię od oferty pracy.

2. Oczekiwania finansowe

Jest to jedno z najtrudniejszych pytań, ale też jedno z najbardziej oczywistych. Jakiej najczęściej odpowiedzi udzielasz na to pytanie? Bardzo mnie dziwi brak odpowiedzi na nie. Keep calm! Potraktuj rozmowę o pracę jako spotkanie biznesowe. Określenie oczekiwań finansowych powinno być poprzedzone analizą rynku, obserwacją trendów w branży oraz przemyśleniami na temat Twojego domowego budżetu. Weź pod uwagę także swoje kompetencje. Na podstawie tych danych możesz oszacować poziom swoich oczekiwań finansowych i potraktować go jako punkt wyjścia w czasie rozmowy o pracę. Celem tego pytania jest to, aby obie strony porozumiały się co do wykonywanej pracy oraz oczekiwanej zapłaty za nią. Jeśli nadal nie masz pomysłu na odpowiedź „w pytkę”, zerknij na https://zarobki.pracuj.pl lub https://wynagrodzenia.pl (raportów, jak i stron jest sporo).

3. Co wiesz o naszej firmie?

Kilka lat temu zostałam zaproszona na rozmowę o pracę na stanowisko Koordynatora Biura do jednej z firm. W drodze na rozmowę weszłam na stronę internetową niniejszej firmy i chwyciłam się za głowę. Otóż firma zajmowała się produkcją maszyn wielodrutowych, o których wiedziałam tyle, co dentysta o tworzeniu aplikacji webowych. Po zapoznaniu się z profilem firmy moje zainteresowanie ofertą pracy w skali od 1 do 10 – spadło poniżej zera. Ponadto tym sposobem sama sobie wystawiłam kiepskie świadectwo oraz zmarnowałam czas osobom, które przygotowały się na to spotkanie. Warto pamiętać o tym, że kandydaci, którzy nie mają wiedzy na temat profilu działalności firmy, do której aplikowali, nie robią zbyt dobrego wrażenia.

Od tamtej pory odpowiadam wyłącznie na oferty, które są zbliżone moim zainteresowaniom, wyznają podobne wartości i odzwierciedlają mój charakter.

Przed rozmową o pracę warto odwiedzić stronę Internetową firmy, do której się wybieramy. Zatem wykaż się inicjatywą i udowodnij, że poważnie traktujesz nasze spotkanie, jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, na poszczególnym stanowisku nie pozwól by odpowiedzią na pytanie „Co Pan/ Pani wie o naszej firmie” była grobowa cisza.

4. Słabe i mocne strony?

Słyszałam, że „(…) to pytanie karierę rozpoczęło prawie 20 lat temu i nadal nie schodzi z rekrutacyjnej listy przebojów”. Czy ktoś kiedykolwiek zapytał Cię wprost o Twoje wady i zalety? Poczułeś ścisk w żołądku, prawda? Dlatego też osobiście uważam, że tego pytania najkorzystniej „przemycać” w innych otwartych pytaniach behawioralnych. Mówienie o swoich słabych stronach nie jest komfortowe, ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz być gotów na wszystko. To oczywiste, że każdy z nas ma swoje wady, jak i zalety, ale nie musisz ich wszystkich wymieniać. :) Pamiętaj by mocne i słabe strony, o których będziesz mówił/ mówiła podczas spotkania z rekruterem, wybierać przez pryzmat stanowiska pracy, o które się ubiegasz. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej opowiedz o takich zaletach, które mogą pomóc Ci w zdobyciu danej pracy, i o takich wadach, które nie przekreślą Twojej kandydatury.

5. Gotowość do podjęcia pracy

Pamiętaj o tym, że pracodawca, szukając pracownika, chce nie tylko zaspokoić brak kadrowy, lecz zatrudnić osobę, która będzie rzetelna, zaangażowana i dopasowana kulturowo. To fakt, że z punktu widzenia biznesu rekruter ma za zadanie wypełnić lukę najlepszym kandydatem jak najszybciej. Dlatego też, pytanie o „dostępności” pojawia się zawsze. Pamiętaj jednak, że to pytanie ma ukryty cel. W odpowiedzi zwracam uwagę nie tylko na czas, w jakim będziesz „dostępny”, ale również na to, w jaki sposób rozstajesz się ze swoim obecnym pracodawcą. Na tej podstawie można wnioskować, w jaki sposób rozstaniesz się z potencjalnym pracodawcą w momencie otrzymania lepszej oferty. Najlepszym rozwiązaniem jest deklaracja, że ustalisz z obecnym pracodawcą zasady odejścia oraz przekazania zadań.

Podczas kulturowej rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy również bardzo często nawiązują do treści zawartych w Twoim CV. Nie zaskoczą Cię pytania na temat Twojej motywacji, Twojego wykształcenia, doświadczenia, zakresu obowiązków oraz twoich zainteresowań. Według statystyk standardowy zestaw zainteresowań wpisywanych w niemalże każde CV to kino, książka, gry. Większość osób posiada podobne zainteresowania, jeśli chodzi o gatunki literackie i filmowe, lecz zazwyczaj, kiedy pada pytanie o rekomendację paru tytułów, dzieją się niesamowite rzeczy więc jeśli w swoje CV również wpisałeś/ wpisałaś konkretne pozycje, to uzasadnij swój wybór, a następnie przygotuj się na pytanie „dlaczego polecasz ten film/ książkę?”.

Każda rozmowa rekrutacyjna ma inny charakter, dlatego też nie można przygotować się na wszystkie scenariusze, pytania i zadania. Natomiast przed rozmową jesteś w stanie opracować odpowiedzi na „rekrutacyjne standardy”. Okazuje się, że z jednej strony to konieczność, z drugiej zaś okazja do lepszego rozpoznania swoich kompetencji i możliwości na rynku pracy, a tym samym bardziej świadomego poszukiwania nowego pracodawcy.

Jestem ciekawa, jakie są Twoje spostrzeżenia, uwagi i opinie na ten temat odbytych rozmów kwalifikacyjnych. Kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę Google frazę “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej” jakie dostrzegasz różnicę między sieciowym poradnikiem a rzeczywistością? Z jakimi się spotkałeś/ spotkałaś się podczas Twoich rozmowy o pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *